
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 84mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 3.8 kg |
| Shipper Dimensions | 400 mm x 190 mm x 450 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 4 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold drinks or foods only up to 60°C.</p>
|
compatible products
PET Dome Lid for 10oz 12oz Cups w Die Cut Hole 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: DL84H
- Clear dome lid with die-cut hole made from PET for 10oz and 12oz cups.
- Suitable for cold drinks or foods only up to 60°C.
- Flat and X-slot lids also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$47.01
+gst / carton
1000 pcs / $0.05 ea
quantity (carton)
Availability: 57 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 57 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
DL95H |
1000 pcs / $0.06 ea
$58.42+gst / carton
GP2(Pack) |
800 pcs / $0.04 ea
$29.77+gst / carton
BBAP8/12L |
1000 pcs / $0.17 ea
$168.00+gst / carton
KSC750 |