
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 12x200mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 2000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 4 kg |
| Shipper Dimensions | 430 mm x 360 mm x 390 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10186 |
12mm CPLA Sharp End Straw 2000pc/ctn
PRODUCT CODE: RB-S12
- CPLA 12mm sharp end straw.
- Perfect for serving with cold drinks with a film that needs piercing like milk teas, juice and soft drinks.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Subject to Single Use plastic ban in NSW, VIC, ACT, SA and WA
$139.63
+gst / carton
2000 pcs / $0.07 ea
quantity (carton)
Currently out of stock. Please call customer service to review options
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Currently out of stock. Please call customer service to review options
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA
