
specifications
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| COLOUR | White |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x58x110mm |
| MATERIAL | Paper + Aqueous Coated |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 8.8 kg |
| Shipper Dimensions | 475 mm x 360 mm x 450 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20387 FSC Type: FSC® MIX Paper Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
12oz Aqueous Coated White DW Cup 500pc/ctn
PRODUCT CODE: AWCF12D
- Single-wall white paper cup with aqueous coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$123.90
+gst / carton
500 pcs / $0.25 ea
quantity (carton)
Availability: 235 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 235 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 235 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
GPGBLUEL(PACK) |