
specifications
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| COLOUR | White |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x60x136mm |
| MATERIAL | Paper + Aqueous Coated |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 13 kg |
| Shipper Dimensions | 450 mm x 365 mm x 520 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20387 FSC Type: FSC® MIX Paper Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
PL1216 |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
16oz Aqueous Coated White SW Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: AWCF16S
- Single-wall white paper cup with aqueous coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$188.80
+gst / carton
1000 pcs / $0.19 ea
quantity (carton)
Availability: 126 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 126 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 126 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
GPGBLUEL(PACK) |
200 pcs / $0.14 ea
$27.93+gst / carton
KRC1000 |