
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 74mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 2.8 kg |
| Shipper Dimensions | 400 mm x 170 mm x 400 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 4 layers/pallet = 64 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents only under 60°C.</p>
|
compatible products
3oz PET Flat Lid w No Hole 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: FL74PET
- PET flat lid to fit 3oz PET4-74 cup. Designed without a hole.
- Perfect for cold condiments like tomato sauce, soy sauce, salad dressing, honey or sugar below 60°C.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$31.34
+gst / carton
1000 pcs / $0.03 ea
quantity (carton)
Availability: 49 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 49 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
DL95H |
1000 pcs / $0.06 ea
$58.42+gst / carton
TR2/3L |
400 pcs / $0.31 ea
$125.39+gst / carton
FL78PET |
1000 pcs / $0.03 ea
$34.19+gst / carton
KRCLPLA |