
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 95x110mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 11.3 kg |
| Shipper Dimensions | 635 mm x 485 mm x 215 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 7 layers/pallet = 28 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Store out of direct sunlight and below 35°C Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
400ml Clear PLA Cold Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: CF955
- Clear flat lid (outside fit) made from PLA for 8oz to 24 oz deli containers.
- Suitable for cold foods only.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Store out of direct sunlight and below 35°C.
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$199.47
+gst / carton
1000 pcs / $0.20 ea
quantity (carton)
Availability: 4 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 4 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BPC8S90 |
1000 pcs / $0.14 ea
$141.05+gst / carton
BCTL |
50 pcs / $1.40 ea
$69.81+gst / carton
ASTLXXXL |