
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Bamboo Fibre + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 62x44x59mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 3.8 kg |
| Shipper Dimensions | 325 mm x 265 mm x 330 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 5 layers/pallet = 60 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
4oz Aqueous Coated Bamboo SW Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: ABC4S
- Single-wall cup, made from bamboo fibre with aqueous coating.
- Designed for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.
- Can be customised. MOQs apply.
$61.36
+gst / carton
1000 pcs / $0.06 ea
quantity (carton)
Availability: 52 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 52 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 52 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
DL98LH |