
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 62x45x64mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 5.2 kg |
| Shipper Dimensions | 320 mm x 260 mm x 340 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 5 layers/pallet = 60 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20387 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
AWC8S90 |
1000 pcs / $0.13 ea
$134.52+gst / carton
4oz Aqueous Coated White SW Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: AWC4S
- Single-wall white paper cup with aqueous coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$39.60
+gst / carton
1000 pcs / $0.04 ea
quantity (carton)
Availability: 108 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 108 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 108 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
KSC750 |
300 pcs / $0.37 ea
$110.25+gst / carton
AAC6S |
1000 pcs / $0.10 ea
$100.32+gst / carton
BCTM50 |
100 pcs / $0.97 ea
$96.89+gst / carton
AAC12S |