
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 80x55x90mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7.2 kg |
| Shipper Dimensions | 405 mm x 325 mm x 510 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
8oz PLA Coated DW Cup Brown Standard 500pc/ctn
PRODUCT CODE: BPC8D
- Double-wall paper cup with PLA coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea and hot chocolate.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$89.76
+gst / carton
500 pcs / $0.18 ea
quantity (carton)
Availability: 108 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 108 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 108 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PPC12S80 |
1000 pcs / $0.16 ea
$159.57+gst / carton
ACC16 |
1000 pcs / $0.10 ea
$155.40 Original price was: $155.40.$99.90Current price is: $99.90.+gst / carton
GPGBLACK(PACK) |