
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 80x56x92mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 8.7 kg |
| Shipper Dimensions | 405 mm x 330 mm x 390 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20387 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
AWC8S90 |
1000 pcs / $0.13 ea
$134.52+gst / carton
8oz Aqueous Coated White SW Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: AWC8S
- Single-wall white paper cup with aqueous coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$69.78
+gst / carton
1000 pcs / $0.07 ea
quantity (carton)
Availability: 218 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 218 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 218 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCTL50 |