
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x60x85mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 10 kg |
| Shipper Dimensions | 455 mm x 370 mm x 460 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20387 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
8oz Aqueous Coated White SW Cup 90mm One -lid -Fits -All 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: AWC8S90
- Single-wall white paper cup with aqueous coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$134.52
+gst / carton
1000 pcs / $0.13 ea
quantity (carton)
Availability: 297 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 297 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 297 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCTM50 |
100 pcs / $0.97 ea
$96.89+gst / carton
ACC12 |
1000 pcs / $0.09 ea
$138.60 Original price was: $138.60.$90.90Current price is: $90.90.+gst / carton
ASTLM |