
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Bamboo Fibre |
| PRODUCT DIMENSIONS | 12x230mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 2000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 7.7 kg |
| Shipper Dimensions | 590 mm x 240 mm x 545 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 6 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10544 |
compatible products
Bamboo Fibre Straw Bubble Tea Slant Cut 2000pc/ctn
PRODUCT CODE: BFSBT
- Bamboo fibre straw with slant cut end.
- Designed for bubble tea and is perfect for cold and hot drinks.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes and individually wrapped option
$309.75
+gst / carton
2000 pcs / $0.15 ea
quantity (carton)
Availability: 161 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 161 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
FL98PETNH |
1000 pcs / $0.05 ea
$47.01+gst / carton
BCTL |
50 pcs / $1.40 ea
$69.81+gst / carton
WRC650 |