
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Bamboo Fibre |
| PRODUCT DIMENSIONS | 6x120mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 5000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 250 |
| Shipper Gross Weight | 7.2 kg |
| Shipper Dimensions | 590 mm x 240 mm x 360 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10544 |
compatible products
Bamboo Fibre Straw Slant Cut Regular 5000pc/ctn
PRODUCT CODE: BFSR
- Bamboo fibre straw with slant cut end.
- Perfect for hot and cold and hot drinks such as juice, soft drinks, hot chocolate.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes available.
$353.11
+gst / carton
5000 pcs / $0.07 ea
quantity (carton)
Availability: 21 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 21 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
SCTLM |
100 pcs / $0.46 ea
$45.59+gst / carton
SB24/32/40USL |