
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Corrugated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 360x255x50mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 100/ctn |
| bags | 100pc/ctn |
| pcs/bag | – |
| Shipper Gross Weight | 11 kg |
| Shipper Dimensions | 476 mm x 468 mm x 158 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 7 layers/pallet = 28 ctn |
| Additional Info | FSC Type: FSC® MIX Paper Additional Information: <p>190 GSM brown kraft + 140 GSM E Flute + 160 GSM brown kraft construction. Not suitable for reheating or long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
KCTLM |
100 pcs / $0.66 ea
$65.54+gst / carton
Brown Corrugated Rectangle Catering Tray Medium 50mm High Sides 100pc/ctn
PRODUCT CODE: BCTM50
- Brown corrugated rectangle catering tray.
- Versatile for a variety of catered foods including sandwiches, wraps, muffins and cakes.
- 8 sizes available. Matching lids with or without viewing windows sold separately.
$96.89
+gst / carton
100 pcs / $0.97 ea
quantity (carton)
Availability: 169 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 169 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 169 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
WRCL |
300 pcs / $0.42 ea
$126.00+gst / carton
GP3(Pack) |