
specifications
| COLOUR | Green |
| MATERIAL | PBAT + PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 0.02x315x315x850mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10 ROLLS/ctn |
| pcs/bag | 50 PCS/ROLL |
| Shipper Gross Weight | 13.3 kg |
| Shipper Dimensions | 510 mm x 220 mm x 185 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 7 layers/pallet = 84 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20337 |
compatible products
Compostable Garbage Bag Bin Liner 54L 500pc/ctn
PRODUCT CODE: BL54
- Compostable PBAT + PLA garbage bag bin liners designed for waste storage.
- Home and Industrial Compostable to Australian Standards (AS5810 & AS4736).
- Available in a range of sizes.
$188.07
+gst / carton
500 pcs / $0.38 ea
quantity (carton)
Availability: 9 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 9 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
RPETDFL |
500 pcs / $0.10 ea
$51.45+gst / carton
GPGREDL(PACK) |
200 pcs / $0.14 ea
$27.93+gst / carton
GP3(Pack) |
1200 pcs / $0.02 ea
$29.77+gst / carton
PCB6 |