
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 165x18x2mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 4.25 kg |
| Shipper Dimensions | 340 mm x 175 mm x 170 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 9 layers/pallet = 144 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10191 |
compatible products
CPLA Knife 6.5'' 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: RB-1003
- CPLA 6.5″ Knife.
- Perfect for serving with takeaway meals and catering and food service.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Durable and strong.
- Subject to Single Use Plastic Ban in NSW, VIC, ACT, SA, WA.
$72.67
+gst / carton
1000 pcs / $0.07 ea
quantity (carton)
Availability: 1090 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 1090 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PCB6 |
200 pcs / $0.33 ea
$66.90+gst / carton
GPGBLACKH(PACK) |
400 pcs / $0.03 ea
$13.53+gst / carton
BCB-T-MB |