
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 80x20mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 3.4 kg |
| Shipper Dimensions | 430 mm x 350 mm x 245 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 6 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10395 Storage Conditions: Store out of direct sunlight. |
compatible products
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
PL1216 |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
CPLA Lid 6oz 8oz 10oz Hot&Cold White 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: PL8
- White CPLA lid to fit 6oz, 8oz and 10oz coffee cups.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in black and various sizes.
- Store out of direct sunlight.
- Subject to a Single Use plastic ban in WA.
$88.33
+gst / carton
1000 pcs / $0.09 ea
quantity (carton)
Availability: 648 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 648 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
STT9LPETN |
200 pcs / $0.38 ea
$75.60+gst / carton
BCTM50 |
100 pcs / $0.97 ea
$96.89+gst / carton
PL1216B |