
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 172x120mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 6/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 4.2 kg |
| Shipper Dimensions | 530 mm x 330 mm x 260 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Store out of direct sunlight and contents below 90°C. Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration. Suitable for contents below 90°C.</p>
|
compatible products
KRC650 |
300 pcs / $0.33 ea
$99.00+gst / carton
KRC500 |
300 pcs / $0.30 ea
$90.00+gst / carton
CPLA Lid for Rectangular Container Fits 500-1000ml 300pc/ctn
PRODUCT CODE: KRCLPLA
- CPLA lid to match KRC container range 500ml-1000ml rectangular containers.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration. Store out of direct sunlight and contents below 90C.
- Subject to a Single Use plastic ban in SA.
$97.65
+gst / carton
300 pcs / $0.33 ea
quantity (carton)
Availability: 167 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 167 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
C001/2SL |
2000 pcs / $0.04 ea
$75.60+gst / carton
PCB8HF |