
specifications
| COLOUR | Brown + Clear |
| MATERIAL | Cardboard + PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 123x123x72mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 600/ctn |
| bags | 6/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 9.5 kg |
| Shipper Dimensions | 535 mm x 215 mm x 395 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 6 carton/layer, 8 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10460 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
Heat Seal Sandwich Wedge with PLA Coating and Window 600pc/ctn
PRODUCT CODE: SWH
- Kraft cardboard Heat Seal Sandwich Wedge with PLA coating and viewing window.
- Perfect for box sandwiches and takeaway.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Can be customised, MOQs apply.
- Convenient, sturdy compostable food packaging.
$252.75
+gst / carton
600 pcs / $0.42 ea
quantity (carton)
Availability: 121 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 121 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 121 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA
