
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Palm Leaves |
| PRODUCT DIMENSIONS | 230x150x15mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 100/ctn |
| bags | 4/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 4 kg |
| Shipper Dimensions | 330 mm x 270 mm x 220 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 6 layers/pallet = 96 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the oven or for long term refrigeration.</p>
|
compatible products
Palm Plate Rectangle Large 100pc/ctn
PRODUCT CODE: PPREL
- Rectangle plate made from areca palm leaves. Each plate has unique variations in colour and texture, adding natural character.
- Perfect for serving a variety of foods like salads, noodles, curry, stews and snacks.
- Various sizes and shapes available.
- Not suitable for reheating in the oven or for long term refrigeration.
$54.76
+gst / carton
100 pcs / $0.55 ea
quantity (carton)
Availability: 17 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 17 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BPC8S90 |
1000 pcs / $0.14 ea
$141.05+gst / carton
BLCTS |
100 pcs / $0.80 ea
$79.80+gst / carton
BLCTLM |
100 pcs / $0.72 ea
$72.45+gst / carton
BLCTLMP |
100 pcs / $1.03 ea
$102.90+gst / carton
BCB-T-TM |