
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Palm Leaves |
| PRODUCT DIMENSIONS | 160x160x20mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 100/ctn |
| bags | 4/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 3 kg |
| Shipper Dimensions | 350 mm x 180 mm x 260 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 25 carton/layer, 6 layers/pallet = 150 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the oven or for long term refrigeration.</p>
|
compatible products
Palm Square Plate Small 6'' 100pc/ctn
PRODUCT CODE: PPS6
- Square plate made from areca palm leaves. Each plate has unique variations in colour and texture, adding natural character.
- Perfect for serving a variety of foods like salads, noodles, curry, stews and snacks.
- Various sizes and shapes available.
- Not suitable for reheating in the oven or for long term refrigeration.
$51.54
+gst / carton
100 pcs / $0.52 ea
quantity (carton)
Availability: 260 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 260 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BND20 |
6000 pcs / $0.01 ea
$55.75+gst / carton
ACC24 |