
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Palm Leaves |
| PRODUCT DIMENSIONS | 420x210x25mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 50/ctn |
| bags | 2/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 3.6 kg |
| Shipper Dimensions | 460 mm x 230 mm x 290 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 5 layers/pallet = 60 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the oven or for long term refrigeration.</p>
|
compatible products
Palm Tray 16"x 8" 41x21cm 50pc/ctn
PRODUCT CODE: PTR01
- Serving tray made from areca palm leaves. Each plate has unique variations in colour and texture, adding natural character.
- Perfect for serving a variety of foods like salads, noodles, curry, stews and snacks.
- Plates and bowls also available.
- Not suitable for reheating in the oven or for long term refrigeration.
$55.50
+gst / carton
50 pcs / $1.11 ea
quantity (carton)
Availability: 15 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 15 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
ASTLXXXL |
200 pcs / $0.33 ea
$65.10+gst / carton
KSC1400 |
300 pcs / $0.56 ea
$166.95+gst / carton
GPGYELLOWL(PACK) |