
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 78mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 3.6 kg |
| Shipper Dimensions | 430 mm x 170 mm x 440 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 3 layers/pallet = 51 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold drinks or foods only up to 60°C.</p>
|
compatible products
PET Dome Lid 78mm for 6oz 8oz Cups w Die Cut Hole 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: DL78H
- Clear dome lid with die-cut hole made from PET for 6oz and 8oz cups.
- Suitable for cold drinks or foods only up to 60°C.
- Flat and X-slot lids also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$42.74
+gst / carton
1000 pcs / $0.04 ea
quantity (carton)
Availability: 7 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 7 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
KSCLPET |