
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 98mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 4.7 kg |
| Shipper Dimensions | 400 mm x 225 mm x 520 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 3 layers/pallet = 40 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold foods only up to 60°C.</p>
|
compatible products
PET Dome Lid w No Hole (fits PETB Series) 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: DL98
- Clear dome lid made from PET for 98mm PETB cups. Design has no hole.
- Suitable for cold foods only up to 60C.
- Dome and flat lids with and without die-cut holes or X-slots also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$59.83
+gst / carton
1000 pcs / $0.06 ea
quantity (carton)
Availability: 76 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 76 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BN40Q |
1000 pcs / $0.05 ea
$50.79+gst / carton
GPGBLACKL(PACK) |
200 pcs / $0.14 ea
$27.93+gst / carton
BLCTMP |
50 pcs / $1.34 ea
$67.20+gst / carton
PPC12S80 |