
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 95mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 3.7 kg |
| Shipper Dimensions | 380 mm x 220 mm x 500 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 3 layers/pallet = 36 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold drinks and food below 60°C.</p>
|
compatible products
PET flat lid/X slot(fit U cups) 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: FL95PETX
- PET flat lid to fit 95mm U-Shape Cups. Designed with straw X-slot.
- Perfect for cold drinks or food like milkshakes, juice, wine, yoghurt, iced coffee or slushies below 60 degrees C.
- Flat lid without a hole also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$42.46
+gst / carton
1000 pcs / $0.04 ea
quantity (carton)
Availability: 67 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 67 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
GPGYELLOWL(PACK) |