
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 98mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 4.7 kg |
| Shipper Dimensions | 520 mm x 470 mm x 220 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 3 layers/pallet = 36 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents under 60°C.</p>
|
compatible products
PET Straw Free Lid 98mm 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: SFL98PET
- PET straw-free lid to fit 98mm cup.
- Perfect for cold drinks or food like milkshakes, juice, wine, yoghurt, iced coffee or slushies below 60 degrees C.
- Flat x slot lid, flat no hole lid and die cut hole lids are also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$60.71
+gst / carton
1000 pcs / $0.06 ea
quantity (carton)
Availability: 56 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 56 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PCB8HF |
150 pcs / $0.45 ea
$66.90+gst / carton
KRC750 |
300 pcs / $0.35 ea
$105.00+gst / carton
DL84H |