
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Bamboo Fibre + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 92x78x42mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 4.8 kg |
| Shipper Dimensions | 480 mm x 380 mm x 375 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
compatible products
BBAP8/12L |
1000 pcs / $0.17 ea
$168.00+gst / carton
PLA coated bamboo bowl 4oz 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: BBAP4
- Bamboo paper bowl with PLA coating.
- Ideal for a variety of foods like salad, yoghurt, noodles and curry.
- Various sizes available. Matching flat PLA coated bamboo paper lids available.
- Can be customised. MOQs apply.
$103.95
+gst / carton
1000 pcs / $0.10 ea
quantity (carton)
Currently out of stock. Please call customer service to review options
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Currently out of stock. Please call customer service to review options
This is available for custom print. MOQs apply.
Currently out of stock. Please call customer service to review options
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
RPETDDL |
500 pcs / $0.12 ea
$57.75+gst / carton
KRCL |
300 pcs / $0.42 ea
$126.00+gst / carton
RN40Q |