
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 197x140x90mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 200/ctn |
| bags | 8/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 13.7 kg |
| Shipper Dimensions | 700 mm x 378 mm x 473 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 4 layers/pallet = 16 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10460 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Lunch Box Extra Large 200pc/ctn
PRODUCT CODE: LB8
- Paper lunch box with PLA coating.
- Perfect for a variety of takeaway and food-to-go items.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in a range of sizes.
- Can be customised. MOQs apply.
- Convenient, sturdy and compostable food packaging.
$136.78
+gst / carton
200 pcs / $0.68 ea
quantity (carton)
Availability: 164 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 164 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 164 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BLCTM |
100 pcs / $1.13 ea
$113.40+gst / carton
GP4W(PACK) |
1600 pcs / $0.01 ea
$20.81+gst / carton
GPGYELLOW(PACK) |