
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 115x87x113mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 9.6 kg |
| Shipper Dimensions | 580 mm x 465 mm x 350 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 6 carton/layer, 4 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Paper Bowl 24oz Plain 500pc/ctn
PRODUCT CODE: PBPB24
- White paper takeaway bowl with PLA coating.
- Ideal for a variety of foods like salad, yoghurt, noodles and curry.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in various sizes and brown with white inside.
- Matching lids available in flat or dome styles in CPLA, PET and PP.
$139.63
+gst / carton
500 pcs / $0.28 ea
quantity (carton)
Availability: 61 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 61 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 61 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCB-T-TM |
250 pcs / $0.33 ea
$82.95+gst / carton
ASTLM |