
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 172x120mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 12/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7 kg |
| Shipper Dimensions | 530 mm x 500 mm x 335 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 4 layers/pallet = 16 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
WRC1000 |
300 pcs / $0.40 ea
$120.00+gst / carton
WRC750 |
300 pcs / $0.34 ea
$102.00+gst / carton
WRC650 |
300 pcs / $0.33 ea
$99.00+gst / carton
WRC500 |
300 pcs / $0.30 ea
$90.00+gst / carton
PLA Coated White Rectangular Container Lid- Fit 500-1000ml 300pc/ctn
PRODUCT CODE: WRCL
- White paper lid with PLA coating to match WRC container range 500ml-1000ml rectangular containers.
- Also available in brown.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.
$126.00
+gst / carton
300 pcs / $0.42 ea
quantity (carton)
Availability: 58 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 58 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCTS |
50 pcs / $0.80 ea
$39.90+gst / carton
BCTL50 |
100 pcs / $1.25 ea
$125.39+gst / carton
BCB-T-TM |
250 pcs / $0.33 ea
$82.95+gst / carton
BCB-T-T |