
specifications
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| COLOUR | Clear |
| PRODUCT DIMENSIONS | 190x135x31.3mm |
| MATERIAL | PLA |
| pcs | 600/ctn |
| bags | 12/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 12 kg |
| Shipper Dimensions | 585 mm x 545 mm x 345 mm / ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10455 |
compatible products
PLA Lid Fit Aqueous Coated Sushi Tray Large 600pc/ctn
PRODUCT CODE: ASTLL-PLA
- PLA lid to fit ASTL aqueous coated sushi tray. Features ridges to allow the trays to stack.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$184.80
+gst / carton
600 pcs / $0.31 ea
quantity (carton)
Availability: 119 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 119 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 119 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
DL98H |
1000 pcs / $0.06 ea
$59.83+gst / carton
BCTL50 |
100 pcs / $1.25 ea
$125.39+gst / carton
AAC16D |