
specifications
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| COLOUR | Clear |
| PRODUCT DIMENSIONS | 226X96X31.3mm |
| MATERIAL | PLA |
| pcs | 600/ctn |
| bags | 12/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 11 kg |
| Shipper Dimensions | 467 mm x 591 mm x 345 mm / ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10455 |
compatible products
PLA Lid Fit Aqueous Coated Sushi Tray Long 600pc/ctn
PRODUCT CODE: ASTLLONG-PLA
- PLA lid to fit ASTLONG aqueous coated sushi tray. Features ridges to allow the trays to stack.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$165.90
+gst / carton
600 pcs / $0.28 ea
quantity (carton)
Availability: 90 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 90 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 90 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PSFWHITEIW |
2500 pcs / $0.03 ea
$81.90+gst / carton
BLCTLL |
100 pcs / $1.04 ea
$103.95+gst / carton
BCTM50 |
100 pcs / $0.97 ea
$96.89+gst / carton
BCTL |