
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PP Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 172x120mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 12/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7 kg |
| Shipper Dimensions | 530 mm x 500 mm x 335 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 4 layers/pallet = 16 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
KRC650 |
300 pcs / $0.33 ea
$99.00+gst / carton
KRC500 |
300 pcs / $0.30 ea
$90.00+gst / carton
PP Coated Kraft Rectangular Container Lid Fits 500-1000ml 300pc/ctn
PRODUCT CODE: KRCP
- Paper lid with PP coating to match KRC container range 500ml-1000ml rectangular containers.
- Not suitable for reheating in the oven or for long-term refrigeration.
- Subject to a Single Use plastic ban in SA & WA.
$112.00
+gst / carton
300 pcs / $0.37 ea
quantity (carton)
Availability: 98 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 98 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PSFWHITEIW |
2500 pcs / $0.03 ea
$81.90+gst / carton
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
KRC750 |
300 pcs / $0.35 ea
$105.00+gst / carton
STT9LPETN |