
specifications
| COLOUR | Brown + Clear |
| MATERIAL | Cardboard + PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 122x72x122mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 2/ctn |
| pcs/bag | 250 |
| Shipper Gross Weight | 7.6 kg |
| Shipper Dimensions | 410 mm x 330 mm x 260 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 6 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10460 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven, or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
SWH |
600 pcs / $0.42 ea
$252.75+gst / carton
Sandwich Wedge 500pc/ctn
PRODUCT CODE: SWL
- Kraft cardboard Sandwich Wedge with PLA viewing window.
- Perfect for takeaway sandwiches.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Can be customised, MOQs apply.
- Convenient, sturdy compostable food packaging.
$123.90
+gst / carton
500 pcs / $0.25 ea
quantity (carton)
Availability: 526 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 526 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 526 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
KCTLMP |
100 pcs / $0.81 ea
$80.53+gst / carton
PAL185 |
300 pcs / $0.78 ea
$232.93+gst / carton
PBPB12/16/24L |