
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 252x317x25mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 15 kg |
| Shipper Dimensions | 390 mm x 330 mm x 530 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 9 carton/layer, 3 layers/pallet = 27 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20402 |
compatible products
Unbleached Sugarcane Oval Plate Large 500pc/ctn
PRODUCT CODE: BTY03
- Unbleached sugarcane plate.
- Perfect for serving a variety of foods like nachos, noodles, curry with rice, salads, pasta or BBQ.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes and designs available.
$152.46
+gst / carton
500 pcs / $0.30 ea
quantity (carton)
Availability: 32 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 32 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
DL115 |