
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 192x259x25mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 9.1 kg |
| Shipper Dimensions | 370 mm x 275 mm x 410 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 5 layers/pallet = 60 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20402 |
compatible products
Unbleached Sugarcane Oval Plate Small 500pc/ctn
PRODUCT CODE: BTY02
- Unbleached sugarcane plate.
- Perfect for serving a variety of foods like nachos, noodles, curry with rice, salads, pasta or BBQ.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes and designs available.
$92.62
+gst / carton
500 pcs / $0.19 ea
quantity (carton)
Availability: 98 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 98 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
ASTLL |