
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 176x16mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 9.2 kg |
| Shipper Dimensions | 368 mm x 315 mm x 375 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 9 carton/layer, 4 layers/pallet = 36 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20402 |
compatible products
Unbleached Sugarcane Round Plate 7" 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: BYP07
- Unbleached sugarcane plate.
- Perfect for serving a variety of foods like nachos, noodles, curry with rice, salads, pasta or BBQ.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes and designs available.
$94.03
+gst / carton
1000 pcs / $0.09 ea
quantity (carton)
Availability: 452 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 452 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCTS50 |