
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 225x20mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 8.1 kg |
| Shipper Dimensions | 463 mm x 315 mm x 248 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 4 layers/pallet = 64 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20402 |
compatible products
Unbleached Sugarcane Round Plate 9" 500pc/ctn
PRODUCT CODE: BYP09
- Unbleached sugarcane plate.
- Perfect for serving a variety of foods like nachos, noodles, curry with rice, salads, pasta or BBQ.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes and designs available.
$82.64
+gst / carton
500 pcs / $0.17 ea
quantity (carton)
Availability: 97 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 97 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PBPB12/16/24L |
500 pcs / $0.17 ea
$86.10+gst / carton
KSCLPET |
300 pcs / $0.23 ea
$69.30+gst / carton
AWC8S90 |
1000 pcs / $0.13 ea
$134.52+gst / carton
BCTM50 |