
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 97x10mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 2.8 kg |
| Shipper Dimensions | 470 mm x 210 mm x 515 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 4 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Store out of direct sunlight and below 35°C |
compatible products
PLA Flat Lid 400-600ML Cold Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: CF9401
- PLA flat lid for 400ml-600ml cold cups.
- Perfect for cold drinks and food like milkshakes, slushies, yoghurt or smoothies.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Dome lid also available.
- Store out of direct sunlight and below 35°C.
- Subject to a Single Use plastic ban in WA.
$74.08
+gst / carton
1000 pcs / $0.07 ea
quantity (carton)
Currently out of stock. Please call customer service to review options
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Currently out of stock. Please call customer service to review options
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
GPGYELLOW(PACK) |
200 pcs / $0.07 ea
$13.53+gst / carton
BCB-T-MP |