
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 3.5 kg |
| Shipper Dimensions | 390 mm x 190 mm x 485 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 4 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents only under 60°C.</p>
|
compatible products
PET Flat Lid 90mm w X Slot 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: FL90PET
- PET flat lid with straw X-slot to fit 90mm bowls.
- Perfect for cold food below 60 degrees C.
- CPLA and PP flat lids and PET dome lid also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$42.74
+gst / carton
1000 pcs / $0.04 ea
quantity (carton)
Availability: 140 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 140 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCTL |
50 pcs / $1.40 ea
$69.81+gst / carton
ASTLXL |
400 pcs / $0.22 ea
$86.10+gst / carton
BCTS50 |
100 pcs / $0.66 ea
$65.54+gst / carton
PSCBROWN |