
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 98mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 4.7 kg |
| Shipper Dimensions | 525 mm x 520 mm x 230 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 7 layers/pallet = 28 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold foods only up to 60°C.</p>
|
compatible products
PET Dome Lid w Die Cut Hole Fits 98mm Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: DL98H
- Clear dome lid with die-cut hole made from PET for 98mm PETB cups.
- Suitable for cold foods only up to 60 degrees C.
- Flat lid without hole, straw free lid and dome lid without hole also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$59.83
+gst / carton
1000 pcs / $0.06 ea
quantity (carton)
Availability: 1009 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 1009 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
DL98H |
1000 pcs / $0.06 ea
$59.83+gst / carton
PCB6 |