
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PBAT + PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 250x100x450mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 2000/ctn |
| bags | 8 ROLLS/ctn |
| pcs/bag | 250 PCS/ROLL |
| Shipper Gross Weight | 9.5 kg |
| Shipper Dimensions | 440 mm x 270 mm x 230 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 10 carton/layer, 5 layers/pallet = 50 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20337 |
compatible products
Compostable Gusseted Produce Bag 2000pc/ctn
PRODUCT CODE: PB250
- Compostable PBAT + PLA produce and food storage bags.
- Perfect for use as supermarket bags and grocery produce bags.
- Designed to store fruit, vegetables and other food items.
- Home and Industrial Compostable to Australian Standards (AS5810 & AS4736).
$148.18
+gst / carton
2000 pcs / $0.07 ea
quantity (carton)
Availability: 8 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 8 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
FL98PETNH |
1000 pcs / $0.05 ea
$47.01+gst / carton
PAL185 |
300 pcs / $0.78 ea
$232.93+gst / carton
FL78PET |