
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x58x110mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 11.6 kg |
| Shipper Dimensions | 455 mm x 365 mm x 490 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
PPC12S80 |
1000 pcs / $0.16 ea
$159.57+gst / carton
12oz PLA Coated SW Cup Plain White 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: PPC12S
- Single-wall paper cup with PLA coating.
- Perfect for for hot drinks like coffee, tea and hot chocolate.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$159.57
+gst / carton
1000 pcs / $0.16 ea
quantity (carton)
Availability: 623 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 623 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 623 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BND20 |
6000 pcs / $0.01 ea
$55.75+gst / carton
EG-1.5F |
600 pcs / $0.15 ea
$88.51+gst / carton
BPC8S90 |