
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 3.1 kg |
| Shipper Dimensions | 470 mm x 370 mm x 200 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 4 layers/pallet = 48 ctn |
compatible products
PET Flat Cold Cup Lid 16oz 20oz 22oz 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: BCC90L
- PET flat lid for 90mm 16oz, 20oz and 22oz cups.
- Features an X straw-slot to allow use with a straw.
- Perfect for use with cold cups to serve cold drinks or food like milkshakes, smoothies, yoghurt or slushies.
- Available in dome lid and straw-free options.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$44.17
+gst / carton
1000 pcs / $0.04 ea
quantity (carton)
Availability: 147 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 147 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
GPNEWSL (PACK) |
200 pcs / $0.14 ea
$27.93+gst / carton
DL115 |