
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 115x37mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 4 kg |
| Shipper Dimensions | 340 mm x 245 mm x 590 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold foods only up to 60°C.</p>
|
compatible products
PET Dome Lid for 12oz 16oz 24oz Bowl w No Hole 500pc/ctn
PRODUCT CODE: DL115
- Clear dome lid made from PET for 115mm 12oz, 16oz and 24oz bowls. Design has no hole.
- Suitable for cold foods only up to 60 degrees C.
- Flat lids in PLA and PP also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$54.14
+gst / carton
500 pcs / $0.11 ea
quantity (carton)
Availability: 145 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 145 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PAL185 |
300 pcs / $0.78 ea
$232.93+gst / carton
SCTLL |
100 pcs / $0.60 ea
$59.83+gst / carton
GP3W(PACK) |
1200 pcs / $0.02 ea
$20.81+gst / carton
FL98PETNH |
1000 pcs / $0.05 ea
$47.01+gst / carton
KSC1200 |
300 pcs / $0.51 ea
$154.35+gst / carton
ASTLS-PLA |