
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | RPET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 202x28mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 4/ctn |
| pcs/bag | 125 |
| Shipper Gross Weight | 10 kg |
| Shipper Dimensions | 700 mm x 410 mm x 420 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 3 layers/pallet = 12 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents under 60°C.</p>
|
compatible products
RPET Lid Fits SB24 SB32 SB40 500pc/ctn
PRODUCT CODE: SB24/32/40L
- RPET lid for round sugarcane 196mm 24oz, 32oz and 40oz takeaway bowls. Does not include a hole.
- Perfect for use with cold foods only, like salads, desserts, cold pasta and noodles under 60 degrees C.
- Sugarcane lid also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA.
$136.78
+gst / carton
500 pcs / $0.27 ea
quantity (carton)
Availability: 672 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 672 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
AAC6S |
1000 pcs / $0.10 ea
$100.32+gst / carton
BCTL |