
specifications
| COLOUR | Brown + Clear |
| MATERIAL | Cardboard + PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 110x90x64mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 200/ctn |
| bags | 4/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 5.2 kg |
| Shipper Dimensions | 520 mm x 255 mm x 345 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10460 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
Lunch Box with PLA Window Small 200pc/ctn
PRODUCT CODE: LBW3
- Paper lunch box with PLA viewing window.
- Perfect for a variety of takeaway and food-to-go items.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in a range of sizes.
- Can be customised. MOQs apply.
- Convenient, sturdy and compostable food packaging.
$94.03
+gst / carton
200 pcs / $0.47 ea
quantity (carton)
Availability: 47 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 47 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 47 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
RC24/32LP |