
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 93x58x148mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 9.9 kg |
| Shipper Dimensions | 430 mm x 350 mm x 570 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Scoop Cup 16oz 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: SC16
- Paper chip cup with PLA coating and white inside in a convenient scoop design.
- Designed for a variety of takeaway foods such as hot chips or finger food.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Two sizes available.
$183.80
+gst / carton
1000 pcs / $0.18 ea
quantity (carton)
Availability: 23 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 23 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 23 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
ABC8D90 |
500 pcs / $0.20 ea
$101.48+gst / carton
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
ASTLS |