
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 78mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 3 kg |
| Shipper Dimensions | 430 mm x 170 mm x 440 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 4 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents only under 60°C.</p>
|
compatible products
PET Flat Lid 78mm w X Slot Fits 6oz 8oz Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: FL78PET
- PET flat lid with straw X-slot to fit 6oz or 8oz cup.
- Perfect for cold drinks or food like milkshakes, smoothies, iced coffee, yoghurt or slushies below 60C.
- Dome die-cut hole lid also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$34.19
+gst / carton
1000 pcs / $0.03 ea
quantity (carton)
Availability: 45 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 45 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
ASTLL-PLA |
600 pcs / $0.31 ea
$184.80+gst / carton
ASTLBABY |
800 pcs / $0.09 ea
$73.50+gst / carton
KCTLM |
100 pcs / $0.66 ea
$65.54+gst / carton
BL1216N |