
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 60x45x65mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 11 kg |
| Shipper Dimensions | 560 mm x 410 mm x 340 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 6 carton/layer, 4 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10460 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Noodle Box 8oz 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: BNB8
- Kraft paper noodle box with PLA coating.
- Perfect for noodles and other takeaway items.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in a range of sizes. Convenient, sturdy and Compostable food packaging.
$156.73
+gst / carton
1000 pcs / $0.16 ea
quantity (carton)
Availability: 19 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 19 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BLCTLMP |
100 pcs / $1.03 ea
$102.90+gst / carton
GPGBLUE(PACK) |